top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoramgr Agata Rączka-Chodykin

STERYLIZACJA W SALONIE -na co zwracać uwagę?

Dla większości klientek jest to temat drażliwy, mimo potężnych regulacji prawnych wciąż wiele osób nie wie jak go ugryźć, a instytucje upoważnione do udzielania informacji często same nie potrafią nam udzielić odpowiedzi - mowa oczywiście o sterylizacji w gabinecie kosmetycznym.O co właściwie chodzi?


Temat sterylizacji jest tematem bardzo poważnym, ponieważ chodzi tu nie tylko o nasze zdrowie, ale i życie. Zarówno klientek, jak i osób wykonujących daną usługę. Jest to główny czynnik, który odróżnia profesjonalny gabinet kosmetyczny od takiego, który warto obchodzić szerokim łukiem. Skąd w takim razie ta czarna dziura w miejscu, w którym powinny być informacje? Ja sama otwierając gabinet kosmetyczny zmuszona byłam korzystać z trzech źródeł:


Narzędzia kosmetyczne - sterylizować czy dezynfekować?


Dezynfekcja = odkażanie. Jest to proces, który niszczy drobnoustroje, nie niszczy jednak ich form przetrwalnikowych. Sterylizacja natomiast to wyjaławianie, a więc pozbycie się wszelkich form przetrwalnikowych, które mogłyby się rozwinąć w patogeny. W naszym gabinecie posiadamy myjkę ultradźwiękową, która pozwala zdezaktywować patogeny, aby przy ewentualnym zakłuciu nie przenieść na siebie jakiegoś dziadostwa. Następnie myjemy narzędzia pod bieżącą wodą z pozostałości tkanek i dopiero wtedy wykonujemy dezynfekcję właściwą.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach...

Przy sporządzaniu roztworu do dezynfekcji najważniejsze jest prawo zachowania masy. Jeżeli potrzebujemy litr roztworu, a na opakowaniu jest informacja, że aby sporządzić litr roztworu potrzebujemy 5 ml produktu, należy najpierw od litra wody odjąć 5 ml, a następnie wlać 5 ml koncentratu. W innym przypadku, preparat sporządzony przez nas będzie miał mniejsze stężenie niż zalecane i nie dość, że dezynfekcja będzie nieskuteczna, to patogeny, które przeżyją, będą uodparniać się na nasze środki.

Data ważności


Jeżeli narzędzia są sterylizowane w pakiecie papierowo-foliowym, następnie przechowywane w zamkniętym opakowaniu w gabinecie zabiegowym, taki pakiet jest ważny przez około 3 miesiące. Po upływie tego czasu narzędzia należałoby ponownie poddać procedurze dezynfekcji i sterylizacji. Jeśli natomiast sterylizujemy narzędzia bez opakowań, to musimy ich użyć natychmiast! Jest to też ważne z punktu widzenia klienta, ponieważ zadając odpowiednie pytania może łatwo sprawdzić, w jakim miejscu się znalazł ;-)

Higiena to nie zawsze tylko autoklaw


Jeżeli mowa o bezpieczeństwie w gabinecie, to podstawą nie zawsze będzie wystawiony na pokaz autoklaw, ponieważ niektóre punkty w ogóle go nie posiadają! Ponieważ prawo nie nakłada na gabinety obowiązku posiadania tak drogiej maszyny (ceny od 5 tys. w górę), jako gabinet zlecamy wykonanie sterylizacji zewnętrznej, atestowanej firmie. Jest to sposób dla nas wygodniejszy, ponieważ dopiero zaczynamy i byłby to spory wydatek już na start. Istnieje jednak wiele jednorazowych produktów, które zwiększają poziom bezpieczeństwa w salonie: czepki, bielizna, ręczniki, patyczki, szczoteczki. Większość akcesoriów jest jednorazowa, co oznacza, że po wykonaniu usługi są one bezwzględnie wyrzucane. Najważniejszym jest, by nie bać się zadawania pytań. W profesjonalnym gabinecie nikt się nie obrazi, kosmetyczka ma obowiązek przedstawić dowód na czystość narzędzi, których używa!

150 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page